Big names eliminated in round 1 of World Cup

2019 World Cup is a 128-player knockout event which takes place from 10th of September to 4th of October

Round 1 Match 01

Press Shaun (PNG) 0
Ding Liren (CHN) 2

Round 1 Match 02

Giri Anish (NED) 2
Mohammad Fahad Rahman (BAN) 0

Round 1 Match 03

Anwuli Daniel (NGR) 0
Vachier-Lagrave Maxime (FRA) 2

Round 1 Match 04

So Wesley (USA) 2
Duran Vega Sergio (CRC) 0

Round 1 Match 05

Gan-Erdene Sugar (MGL) 0
Nepomniachtchi Ian (RUS) 2

Round 1 Match 06

Aronian Levon (ARM) 1.5
El Gindy Essam (EGY) 0.5

Round 1 Match 07

Rakotomaharo Fy Antenaina (MAD) 0
Mamedyarov Shakhriyar (AZE) 2

Round 1 Match 08

Dominguez Perez Leinier (USA) 2
Escobar Forero Alder (COL) 0

Round 1 Match 09

Pultinevicius Paulius (LTU) 0
Grischuk Alexander (RUS) 2

Round 1 Match 10

Radjabov Teimour (AZE) 1.5
Ziska Helgi Dam (FAI) 0.5

Round 1 Match 11

Iljiushenok Ilia (RUS) 0.5
Artemiev Vladislav (RUS) 1.5

Round 1 Match 12

Yu Yangyi (CHN) 1
Ghaem Maghami Ehsan (IRI) 1

Round 1 Match 13

Megaranto Susanto (INA) 0.5
Karjakin Sergey (RUS) 1.5

Round 1 Match 14

Nakamura Hikaru (USA) 1
Bellahcene Bilel (ALG) 1

Round 1 Match 15

Mekhitarian Krikor Sevag (BRA) 1
Andreikin Dmitry (RUS) 1

Round 1 Match 16

Wojtaszek Radoslaw (POL) 0
Christiansen Johan-Sebast (NOR) 2 <-----------<

Round 1 Match 17

Gonzalez Vidal Yuri (CUB) 0
Harikrishna Pentala (IND) 2

Round 1 Match 18

Duda Jan-Krzysztof (POL) 1.5
Henriquez Villagra Cristo (CHI) 0.5

Round 1 Match 19

Albornoz Cabrera Carlos D (CUB) 0.5
Svidler Peter (RUS) 1.5

Round 1 Match 20

Vitiugov Nikita (RUS) 1.5
Urkedal Frode Olav Olsen (NOR) 0.5

Round 1 Match 21

Santos Ruiz Miguel (ESP) 0.5
Wei Yi (CHN) 1.5

Round 1 Match 22

Le Quang Liem (VIE) 1
Aleksandrov Aleksej (BLR) 1

Round 1 Match 23

Yuffa Daniil (RUS) 1.5 <-----------<
Navara David (CZE) 0.5

Round 1 Match 24

Bu Xiangzhi (CHN) 1
Xu Xiangyu (CHN) 1

Round 1 Match 25

Pridorozhni Aleksei (RUS) 1
Wang Hao (CHN) 1

Round 1 Match 26

Shankland Sam (USA) 1
Safarli Eltaj (AZE) 1

Round 1 Match 27

Abdusattorov Nodirbek (UZB) 1
Matlakov Maxim (RUS) 1

Round 1 Match 28

Tomashevsky Evgeny (RUS) 1
Petrov Nikita (RUS) 1

Round 1 Match 29

Pichot Alan (ARG) 0.5
Vidit Santosh Gujrathi (IND) 1.5

Round 1 Match 30

Jakovenko Dmitry (RUS) 2
Martinez Alcantara Jose E (PER) 0

Round 1 Match 31

Lysyj Igor (RUS) 0
Xiong Jeffery (USA) 2

Round 1 Match 32

Firouzja Alireza (IRI) 1.5
Pashikian Arman (ARM) 0.5

Round 1 Match 33

Cordova Emilio (PER) 0.5
Dubov Daniil (RUS) 1.5

Round 1 Match 34

Amin Bassem (EGY) 1
Tabatabaei M.amin (IRI) 1

Round 1 Match 35

Flores Diego (ARG) 0.5
Jones Gawain C B (ENG) 1.5

Round 1 Match 36

Grandelius Nils (SWE) 0.5
Rakhmanov Aleksandr (RUS) 1.5 <-----------<

Round 1 Match 37

Aravindh Chithambaram VR. (IND) 1
Adams Michael (ENG) 1

Round 1 Match 38

Gelfand Boris (ISR) 1
Lu Shanglei (CHN) 1

Round 1 Match 39

Nihal Sarin (IND) 2 <-----------<
Cori Jorge (PER) 0

Round 1 Match 40

Rodshtein Maxim (ISR) 1.5
Bartel Mateusz (POL) 0.5

Round 1 Match 41

Karthikeyan Murali (IND) 0.5
Inarkiev Ernesto (RUS) 1.5

Round 1 Match 42

McShane Luke J (ENG) 1
Delgado Ramirez Neuris (PAR) 1

Round 1 Match 43

Gupta Abhijeet (IND) 1
Korobov Anton (UKR) 1

Round 1 Match 44

Anton Guijarro David (ESP) 1
Narayanan.S.L (IND) 1

Round 1 Match 45

Huschenbeth Niclas (GER) 2 <-----------<
Naiditsch Arkadij (AZE) 0

Round 1 Match 46

Ponomariov Ruslan (UKR) 0.5
Esipenko Andrey (RUS) 1.5 <-----------<

Round 1 Match 47

Sethuraman S.P. (IND) 1
Nabaty Tamir (ISR) 1

Round 1 Match 48

Fedoseev Vladimir (RUS) 1
Ganguly Surya Shekhar (IND) 1

Round 1 Match 49

Nguyen Ngoc Truong Son (VIE) 0.5
Alekseenko Kirill (RUS) 1.5

Round 1 Match 50

Berkes Ferenc (HUN) 0.5
Jumabayev Rinat (KAZ) 1.5 <-----------<

Round 1 Match 51

Parligras Mircea-Emilian (ROU) 1
Nisipeanu Liviu-Dieter (GER) 1

Round 1 Match 52

Sevian Samuel (USA) 1.5
Tari Aryan (NOR) 0.5

Round 1 Match 53

Iturrizaga Bonelli Eduard (VEN) 0.5
Adhiban B. (IND) 1.5

Round 1 Match 54

Cheparinov Ivan (GEO) 1.5
Adly Ahmed (EGY) 0.5

Round 1 Match 55

Mareco Sandro (ARG) 1
Sjugirov Sanan (RUS) 1

Round 1 Match 56

Saric Ivan (CRO) 1
Bok Benjamin (NED) 1

Round 1 Match 57

Abasov Nijat (AZE) 1
Piorun Kacper (POL) 1

Round 1 Match 58

Kasimdzhanov Rustam (UZB) 1.5
Bareev Evgeny (CAN) 0.5

Round 1 Match 59

Chigaev Maksim (RUS) 0
Maghsoodloo Parham (IRI) 2

Round 1 Match 60

Sarana Alexey (RUS) 1
Predke Alexandr (RUS) 1

Round 1 Match 61

Hovhannisyan Robert (ARM) 0.5
Demchenko Anton (RUS) 1.5

Round 1 Match 62

Kovalenko Igor (LAT) 1
Lupulescu Constantin (ROU) 1

Round 1 Match 63

Najer Evgeniy (RUS) 1.5
Gledura Benjamin (HUN) 0.5

Round 1 Match 64

Movsesian Sergei (ARM) 1.5
Oparin Grigoriy (RUS) 0.5

Comments